Zrozumienie zamiast kwiatka – o migrenie na Dzień Kobiet

Często bagatelizowana i niediagnozowana; wiele o niej słyszeliśmy, ale niekoniecznie wiemy, co tak naprawdę oznacza. Tymczasem migrena to bolesna i wyniszczająca choroba neurologiczna 01, która zabiera z życia chorego wiele dni, nierzadko te ważne. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn 02- dlatego warto jej poświęcić uwagę właśnie 8 marca i wesprzeć cierpiące na nią dziewczyny oraz dorosłe kobiety. Jak wygląda ich życie z migreną? Tego można dowiedzieć się ze zbioru prawdziwych historii pacjentek, który pod hasłem Odcienie Zdrowia tworzy Teva.

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się nawracającymi napadami bólów głowy wraz z dolegliwościami towarzyszącymi. Typowymi cechami napadu są bóle jednostronne o pulsującym charakterze i średnim lub znacznym nasileniu, pogarszające się pod wpływem zwykłej aktywności fizycznej. Do tego dochodzą nudności lub wymioty, wrażliwość na światło, hałas i zapachy. Migrenowy ból głowy może utrzymywać się nawet do 72 godzin 03, co oznacza wiele dni z migreną…  

„To są dni naprawdę stracone. Gdy migrena nadchodzi, trzeba szybko rzucać wszystko, wracać do domu, jak do schronu, zasłonić okna, łyknąć leki i jak najszybciej zasnąć. Nigdy nie liczyłam, ile dni z życia odebrał mi ten ból. I tak mam szczęście, bo nie trwa on u mnie, jak u niektórych, ponad 20 dni w miesiącu” – opowiada Anita, chorująca na migrenę od przeszło 25 lat (link do historii Anity). 

Swoimi doświadczeniami z bólem migrenowym Anita dzieli się z innymi dzięki specjalnej platformie Odcienie Zdrowia stworzonej przez firmę Teva - https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/. To wyjątkowe miejsce w internecie zbierające prawdziwe historie pacjentów i ich opiekunów, które przynosi wsparcie osobom w podobnej sytuacji.

Wśród nich są właśnie dotknięci migreną – statystycznie to ponad 15% Europejczyków, przy czym kobiety są trzy do nawet czterech razy bardziej narażone na ataki migrenowe niż mężczyźni 02. Wiele z nich – jak inna pacjentka, Sarah – mierzy się z migreną od wielu lat, a także obserwuje ją u bliskich kobiet w rodzinie. „Migrena kontrolowała życie mojej mamy przez całe moje dzieciństwo. Zarówno ja, jak i mój brat doskonale pamiętamy napady choroby i chociaż nie wiedzieliśmy o niej zbyt wiele ani o tym, jak na nią wpływa, wiedzieliśmy, co musimy zrobić, żeby jej pomóc. (…) U mnie migrena pojawiła się, kiedy miałam około piętnastu lat. Nie pamiętam swojego pierwszego napadu, ale pamiętam, że miałam nadzieję, iż nie będą one tak obezwładniające jak u mojej mamy” (link do historii Sarah). 

W swoich historiach na platformie Odcienie Zdrowia pacjentki opowiadają nie tylko o diagnozie choroby, symptomach nadchodzącego ataku czy podjętym leczeniu. Wiele z nich dodatkowo opisuje swoje sposoby na radzenie sobie w trudnej codzienności. Agata, u której chorobę zdiagnozowano, gdy była nastolatką, mówi: „Regularne ćwiczenia sprawiały, że moje ataki migreny bywały lżejsze w przebiegu. Ale też ogólnie czułam się bardziej odprężona i zrelaksowana. Odnalazłam w jodze dobry sposób na codzienny stres” (link do historii Agaty).

Treści na stronie Odcienie Zdrowia podejmują również temat m.in. przeciążenia sensorycznego czy radzenia sobie z migreną w pracy. 

Publikacje ze zbioru Odcienie Zdrowia zapewniają wsparcie chorującym na migrenę, m.in. dzięki wymianie doświadczeń – a dodatkowo dają też wyobrażenie ich otoczeniu: rodzinie, przyjaciołom, bliskim czy dalszym znajomym, także współpracownikom, jak wygląda życie z bólem migrenowym i towarzyszącymi mu dolegliwościami. 
Do historii oraz społeczności osób cierpiących na choroby przewlekłe można też dotrzeć poprzez profil Odcienie Zdrowia na Facebooku https://www.facebook.com/odcieniezdrowia. Znaleźć tam można m.in. nagrania wideo z wypowiedziami pacjentki cierpiącej na migrenę przewlekłą. To Monika, która pracuje w przedszkolu i nauczyła się już żyć z migreną, ukrywając chorobę przed całym światem (link do historii Moniki).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o migrenie i o tym, jak wesprzeć cierpiących na nią, wejdź na https://migrena.pl/, https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/ lub https://www.facebook.com/odcieniezdrowia. Warto zrobić to właśnie 8 marca, by Dzień Kobiet był przede wszystkim dniem akceptacji i zrozumienia. 

Teva Pharmaceuticals to światowy lider rynku farmaceutycznego z szerokim portfolio wykraczającym poza standardowe kategorie leków. Wykorzystujemy naszą specjalistyczną wiedzę w zakresie leków generycznych i intensyfikujemy prace nad innowacjami, aby dalej przyczyniać się do rozwoju i zwiększenia dostępu do nowoczesnej medycyny. Od ponad 120 lat Teva działa na rzecz poprawy zdrowia z nieustającym zaangażowaniem. Każdego dnia blisko 37 000 pracowników firmy na 60 rynkach przesuwa kolejne granice innowacji i nauki, dostarczając wysokiej jakości leki, które pomagają poprawić stan zdrowia milionów pacjentów. 

https://www.teva.pl/odcienie-zdrowia/ 

https://www.facebook.com/odcieniezdrowia


Źródła: 

  1. Back to contents.

    Dane oparte na odpowiedziach zebranych w ogólnoświatowej ankiecie My Migraine Voice
    Martelletti P. et al. J Headache Pain 2018; 19 (115): 1-10.

  2. Back to contents.

    Migraine and mental health in women: Addressing the challenge – opracowanie wyników badania EMHA i Gamian Europe, zaprezentowanego we wrześniu 2023 r., https://www.emhalliance.org/wp-content/uploads/GAMIANEuropeMigrainesandMentalHealthinWomenAddressingtheChallengeFinalReportcompressed1695290297.pdf - dostęp z dnia 04.03.2024 r.

  3. Back to contents.

    [V] Kozubski W., Migrena – objawy i sposób postępowania z pacjentem, trendywneurologii.pl; https://trendywneurologii.pl/artykul/migrena-objawy-i-sposob-postepowania-z-pacjentem; dostęp z dnia 04.03.2024 r.

NPS-PL-00578-03-24